Liberecko

LIBERECKÝ KRAJ
Česká Lípa, Cvikov, Hodkovice nad Mohelkou, Jablonec nad Nisou, Kamenický Šenov, Turnov, Harrachov, Jilemnice, Doksy, Zákupy, Frýdlant, Liberec, Železný Brod, Dubá, Český Dub, Nový Bor, Semily, Žandov, Rovensko pod Troskami, Smržovka, Raspenava, Hejnice, Mimoň, Tanvald, Jablonné v Podještědí, Hrádek nad Nisou, Ralsko, Rychnov u Jablonce nad Nisou ...
zamek-liberec.jpg
Radnice Rovensko pod Troskami.jpg
N9-c0ku7kWgAp2UJq_Z8rdOEe53kbj3ED6O4wJP54LY&width=341.jpg
image.jpg
divadlo.jpg
95b946c235_25630065_o2.jpg
Váš průvodce po Libereckém kraji

Oprava střechy hradu Valdštejn se protáhne do jara

valdstejn-29.jpg
4. 12. 2016 - TURNOV - Oprava střechy kaple hradu Valdštejn v Českém ráji se protáhne do jara příštího roku. Při pokládání nové krytiny se zjistilo, že krov není ukotven a střechu neunese. Krov se proto musí nejprve zpevnit, řekl ČTK starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je majitelem hradu, který založil kolem roku 1260 rod Markvarticů.
Kaple svatého Jana Nepomuckého je od 18. století zdaleka viditelnou dominantou hradu. Řemeslníci její střechu opravují od poloviny srpna. Asfaltový šindel nahrazují pálenou bobrovkou, která kdysi na kapli byla. Původní krytinu se radnice rozhodla na střechu navrátit, aby celkový pohled na hrad byl jednotný. Bobrovka je i na klasicistním domě. Hotovo mělo být původně do konce října. Při pokládce bobrovky se ale začal rozestupovat krov a hrozilo, že dosedne na stropní klenbu kaple. "Ukázalo se, že krov není přikotven k obvodovému věnci kaple," uvedl Hocke. Při přípravě projektu se podle něj s něčím takovým nepočítalo a jen těžko to šlo zjistit bez toho, že by se střecha rozebrala.

Nyní řemeslníci zpevňují krovy, což by se mělo stihnout ještě letos. Oprava střechy bude pokračovat po zimě. "Ve vánici a mrazu by to nemělo smysl," uvedl starosta. Práce by podle počasí měly začít v březnu či dubnu, hotové by měly být do konce května. Zpevnění krovů stavbu prodraží skoro o 140.000 korun, celkové náklady se tak zvýší na 2,73 milionu korun.

Turnov plánuje pro hrad na příští rok ještě další opravy za pět milionů korun a stejně jako na opravu střechy kaple se na ně pokusí získat dotace. Zkultivovat chce město prostor před hradem, kde parkují auta. Opravit potřebuje i fasáda kaple a most vedoucí k hradu.

Valdštejn patří mezi nejnavštěvovanější památky v kraji, letos ho navštívilo skoro 55.000 lidí. Sezona pro něj sice už skončila, několik akci se tam ale bude konat i o adventu. Půjde především o koncerty. V sobotu 17. prosince je na programu povídání o Vánocích s vévodou Albrechtem z Valdštejna. Akce je spojená se zdobením vánočního stromku, návštěvníci by měli přinést vlastní ozdoby.
04.12.2016 09:37:38
ad-live
Radnice Liberec.jpg
jested_1.jpg
©2013 - 2017 ad-live
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one