Liberecko

LIBERECKÝ KRAJ
Česká Lípa, Cvikov, Hodkovice nad Mohelkou, Jablonec nad Nisou, Kamenický Šenov, Turnov, Harrachov, Jilemnice, Doksy, Zákupy, Frýdlant, Liberec, Železný Brod, Dubá, Český Dub, Nový Bor, Semily, Žandov, Rovensko pod Troskami, Smržovka, Raspenava, Hejnice, Mimoň, Tanvald, Jablonné v Podještědí, Hrádek nad Nisou, Ralsko, Rychnov u Jablonce nad Nisou ...
zamek-liberec.jpg
Radnice Rovensko pod Troskami.jpg
N9-c0ku7kWgAp2UJq_Z8rdOEe53kbj3ED6O4wJP54LY&width=341.jpg
image.jpg
divadlo.jpg
95b946c235_25630065_o2.jpg
Váš průvodce po Libereckém kraji

Pozlacená kopule kostela ukrývá tajemství

kostel-rynoltice5.jpg
4. 12. 2016 - RYNOLTICE - Na vrchol věže kostela sv. Barbory v Rynolticích se po opravě vrátila za pomoci jeřábu pozlacená kopule s křížem. Uvnitř ukrývá dva tubusy. V jednom jsou předměty, které na vrcholu věže byly už předtím - mezi nimi i mince z doby Marie Terezie a Josefa II. Druhý ukrývá současné dokumenty. Jedním z nových je i požehnání litoměřického biskupa Jana Baxanta pro všechny obyvatele, řekl ČTK administrátor farnosti Michal Olekšák.
Nově je na věži i jedno vydání regionálních novin, církevní list a dvě hustě popsané stránky od rynoltického starosty o současném dění v obci. Nechybí ani mince či bankovky a je tam i fotografie dětí s podpisy ze zdejší mateřské školky. Administrátor věří, že děti v dospělosti tento snímek znovu uvidí. "Když za nějakých 20 až 30 let dojde k údržbě nátěrů, je možné, že by se to mohlo znovu sundávat," uvedl Olekšák.

Předchozí dokumenty se podařilo zachránit na poslední chvíli, do tubusu už zatékalo. Poslední oprava věže se prováděla v roce 1959. "Bylo to období, kdy byla církev pronásledována, kdy se říkalo, ať kostely padnou. A v Rynolticích měli ředitele školy, který byl ochoten iniciovat opravu," ocenil Olekšák. I proto se do věže vrátily také mince a Rudé právo z roku 1959. "Jsou z doby totality. Mince se Stalinem a Gottwaldem byly navráceny, aby další generace viděla, že i v té těžké době se našli lidé odvážní," dodal administrátor. Navrátit staré dokumenty do věže se podle Olekšáka rozhodli také proto, aby "neošidili" své následovníky. "Když sám otevírám nějakou takovou schránku, jsem zvědavý či tam něco bude či ne. A byla by škoda, kdybychom tam dali jen současné věci," dodal.


Rynoltický kostel se zachoval v původní barokní podobě, památka je ale zchátralá. Před osmi lety musela být dokonce ze dne na den uzavřena. Hrozilo, že se zřítí střecha. Trvalo šest let než se podařilo sehnat 1,5 milionu korun na opravu krovu, teprve loni mohl být kostel pro veřejnost znovu otevřen pro bohoslužby i kulturní akce. Opravy probíhají nadále. V uplynulých týdnech se díky místnímu mecenáši restauroval oltářní obraz sv. Barbory od pražského malíře Josefa Quaissera z roku 1829. Byl protržený a poničený. Do kostela se vrátil v pátek a někteří místní nechtěli věřit, že jde o stejné dílo. "Vypadá jako nový," řekl administrátor. Obrazu dnes požehnal biskup Baxant. Na kostele je ale ještě spousta práce. "V tuto chvíli nás nejvíce tíží okna a fasáda," uvedl Olekšák.

Původně barokní kaple sv. Barbory byla postavena v roce 1669. O století později byla přestavěna na kostel s hranatou věží. Na klenbě lodi je nástropní malba Apoteózy sv. Barbory z 18. století. Pozoruhodná je vnitřní figurální výzdoba hlavního oltáře. Sochy sv. Markéty, sv. Kateřiny, sedících evangelistů a pískovcová křtitelnice byly zničeny.
04.12.2016 09:32:40
ad-live
Radnice Liberec.jpg
jested_1.jpg
©2013 - 2017 ad-live
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one